عباس قنبرى عديوى - سلام هم تبار
همايش گنجينه های بربادرفته

همايش " گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر" در شهركرد برگزار شد

شهركرد،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۷/۲۵‬

داخلي. فرهنگي. ميراث فرهنگي.

همايش علمي پژوهشي"گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر " چهارمحال وبختياري روز چهارشنبه در مجتمع فرهنگي هنري غدير از سوي سازمان ميراث فرهنگي،گردشگري و صنايع دستي با همكاري فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

دبير علمي همايش " گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران " گفت: اين همايشها در نقاط مختلف كشور به منظور احيا و شناسايي هنرهاي از ياد رفته و يا در معرض نابودي برگزار مي‌شود.

به گزارش ايرنا، دكتر" حسين ياوري " در اين همايش افزود: همايش ملي و سراسري گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران در آذرماه برگزار مي‌شود.

به گفته وي،درهمين زمينه دبيرخانه دايمي گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر كشور در تهران راه‌اندازي و تاسيس مي‌شود و‪۱۷‬همايش تاپيش‌ازهمايش ملي در استانهاي كشور برگزار مي‌شود.

وي گفت:درهمين زمينه نيز ‪ ۳۰‬عنوان كتاب با عنوان " گنجينه سيمرغ " در خصوص هنرهاي از ياد رفته كشور چاپ و منتشر مي‌شود.

رييس سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري چهارمحال وبختياري نيز گفت:برگزاري اين همايش باعث شناسايي هنرهاي در معرض انقراض استانها مي‌شود و مباحث علمي به سمت احياي اين هنرها سوق مي‌دهد.

" اسفنديار حيدري پور " افزود: برخي از هنرهاي استان مانند قفل‌سازي ، گيوه‌بافي، نمد مالي و طرحهاي قالي‌هادردست فراموشي است واين همايشها باعث نگاه علمي به احياي اين هنرهاي مي‌شود.

يكي از پژوهشگران و محققان صاحب عنوان در زمينه هنرهاي سنتي ايران نيز گفت:در قبرنگاره‌ها و گورنگاره‌هاي بختياري به نشانه‌هاي هنري توجه ويژه‌اي در گذشته شده كه امروزه كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد.

دكتر"اردشير صالحپور" افزود:استفاده از نماد شير در قبور مردان بختياري نشانه دلاوري،استفاده از قيچي در گورنگاره‌هاي زنان اين ديار بيانگر كدبانويي و كاربرد شانه در حجاري قبور نيز بيانگر پاكي زنان و مردان بوده است.

به گفته وي،گورنگارهاي تاريخي در اين ديار شامل شمشير،شير، خنجر، كلاه، درخت و پرندگان ، نباتات و انسانها بوده است.

دبير اجرايي همايش" گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر " چهارمحال و بختياري گفت:در اين همايش ‪ ۳۱‬مقاله ارايه شده كه شامل هنرهاي در معرض خطر انقراش و يا هنرهاي از ياد رفته ميباشد.

" فيرزوه هيبتيان" در گفت وگو با افزود:اين مقالات پيرامون هنرهاي دستي، فرش، هنرهاي دست بافت عشاير شامل سياه‌چادر بافي،وريس بافي، شيردان بافي ، رنگرزي ، هنرهاي سنگي ، تاچه بافي و هنرهاي بومي، گيوه بافي، رويه بافي، كلاه مالي، نمد مالي و هرنهاي سنتي بروجن بود.

به گفته وي، هنر"تاچه بافي" مختص مردمان چهارمحال بوده و بيش از ‪ ۵۰‬سال بيش ديگر از آن اثري نبوده و اين هنر مانند خورجين بافي مي‌باشد.

به گزارش ايرنا،در اين همايش " علي قنبري عديوي " يكي از نمايندگان سابق مجلس شوراي اسلامي مقاله در خصوص " بهون بافي " و " سياه‌چادر بافي "، استاد " يدالله نيكزاد " در خصوص قفل‌سازي ، دكتر" احمد محسني" مقاله با عنوان"فرش بختياري" و " عباس قنبري " رييس ايرانشناسي استان نيز مقاله‌اي جامع در زمينه فرهنگ سياه چادرها را ارايه كردند.

در اين همايش " سعادت الله عباسي " معاون استاندار چهارمحال وبختياري ويژگي‌هاي گردشگري و تاريخي استان را ارايه كرد.ك/‪۲‬

ارسال خبر: ۱۴:۵۱ ‪چهارشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۸۶‬

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/٢٩ - عباس قنبري عديوي

خبری برای علاقه مندان کتاب

دو مجموعه كتاب در خصوص فرهنگ چهارمحال و بختياري منتشر شد شهركرد،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۷/۲۸‬ داخلي. فرهنگي. كتاب و نشر دو مجموعه جديد كتاب در خصوص فرهنگ، آداب و سنن مردم چهارمحال وبختياري از سوي دكتر " عباس قنبري عديوي " رييس بنياد ايرانشناسي شعبه استان در مهرماه امسال چاپ و وارد بازار نشر شد. به گزارش ايرنا، اين كتابها با عنوان"گفت و لفت" و " يك جرعه از خيال " حاصل پژوهشها و تحقيقات اين استاد دانشگاه و محقق ادبيات فولكور ايران مي‌باشد. كتاب " جرعه از خيال " شامل پنج فصل با موضوع حسين پژمان بختياري،داراب افسر بختياري، ديار شاعران و شاعران ديار ، مردمان بختياري و امثال و حكم سرزمين بختياري مي‌باشد. همچنين كتاب " گفت و لفت"شامل فلسفه فولكور، جايگاه پدردرفرهنگ بختياري، شناخت ايل بختياري ، چيستان در ادبيات شفاهي بختياري، آفرين و ناآفرين و پرندگان در فرهنگ عامه بختياري، زمان پنداره‌هاي مردم اين سرزمين، باورها وپندارها،چله‌بري بختياري،چهل قرآن وقلعه ياسين در فرهنگ مردم چهارمحال - وبختياري، بردشير(شيرسنگي) و "مافه‌گه" در فرهنگ مردم سرزمين چهارمحال - بختياري مي‌باشد. اين دو عنوان كتاب از سوي انتشارات مريددرچهارمحال وبختياري چاپ و منتشر شده و حاوي جامع‌ترين و كامل‌ترين فرهنگ نامه مردم اين استان از گذشته‌هاي دور تا اكنون مي‌باشد. اين محقق و پژوهشگر نمونه كشوري ، هدف از چاپ و نشر اين دو كتاب را ثبت و معرفي فرهنگ مردم چهارمحال وبختياري ذكر كرد. " عباس قنبري عديوي " روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود:فرهنگ مردم چهارمحال وبختياري يكي از اصيل‌ترين فرهنگ‌هاي عامه در ايران است و كتاب مي‌تواند اين فرهنگ را به نسلهاي آينده منتقل كند. به گزارش ايرنا ، از اين محقق و پژوهشگر چهارمحال وبختياري پيشتر نيز كتابهاي مختلفي در زمينه فرهنگ مردم استان چاپ و منتشر شده بود و برخي از اين كتابهاي در مناطق مختلف كشور به ويژه تهران با حضور كارشناسان و محققان ايران رونمايي شده است.ك/‪۳‬

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/٢٩ - عباس قنبري عديوي

مردان بختياري به چه مي انديشند؟

به چه سيل اكني گووم ؟

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/٢٢ - عباس قنبري عديوي

تحقيق ضرورت امروز

مابختياريها امروز به تحقيق نيازمنديم نه تعصب ؟؟؟؟؟منظور من از اين سخن چيست ؟ گاه گاهي دوستان دل سوزي از ايل و تبار ما ب جاي تحقيق به مطالب زمخت و غير مستندي روي مي آورند كه به عكس نتيجه مي دهد . اين آفتي بزرگ است كه درعصر فناوري و انفجار اطلاعات از روش هاي غيرعلمي و دور از محافل دانشگاهي استفاده مي كنيم . تحقيق هاي ايران شناسان و پژوهشگران خارجي و استادان داخلي از اهميت اين موضوع سخن مي گويد .مي گويند روزي يك هموطن غرب زده اي به استادي فرهيخته گفت : !!ما ايراني ها چه داريم كه اين همه ادعا مي كنيم ؟!!آن استاد چيزي نگفت . پس از يكي دو روز آن فرد را خواست و تنها كتاب هايي را به او نشان داد كه غربي ها در باره ي ايران و تمدن و تاريخ درخشان آن نوشته اند.آن فرد از سخن ناپخته ي خود شرمنده شد. قصه ي ما بختياري ها نيز همين است دليل مدعا تنها همان تحقيق و نوشته اي ايران شناساني است كه گاهي نيز غرض ورزي كرده اند و برخي حقايق را كتمان نموده اند. توصيه ي من به دوستان و برادران هم تبارم اين است كه تحقيق را جايگزين تعصب هاي بي مورد كنيم تا با زبان علم و آگاهي سخن بگوييم .به قول شاعر: دلايل قوي بايد و معنوي نه رگ هاي گردن به حجت قوي به اميد آن روز

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/۱٤ - عباس قنبري عديوي

کوچ و وارگه های مانا

عشایر از کوهرنگ رفتند و در راه وارگه های گرمسیری اند . کوچ برای زندگی است و این راه سخت همیشه باز .

ای مسافر سفرت بی تشویش

کوله بارت گل مریم

یک سبد عاطفه تقدیم تو باد.

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/۱٢ - عباس قنبري عديوي

مال کنون ، کوچی برای ماندگاری

" مالكنون " ، غم‌انگيزترين لحظه كوچ عشاير بختياري

شهركرد،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۷/۰۷‬

داخلي. اجتماعي. كوچ. عشاير
پاييز همه سبزي‌ها را به زردي مي‌كشاند و دشت با همه خاطرات خوشش سر بر دامن كوه آرام‌آرام به خواب مي‌رود، تا فصل زايش بادها آغاز شود.

" مالكنون" آييني تاريخي و ديرين عشاير بختياري است، كه به لحظه آغاز كوچ عشاير گفته مي‌شود و در آن از دو واژه "مال " به مفهوم آبادي و مجموع سياهچادرها و " كنون " به معناي از جا كردن استفاده شده است.

ايل با همه طوايفش،با همه مردان و زنانش از هر تيره و " تش " فراخونده مي‌شود و نغمه سفر و جدايي و دل كندن از سرزمين و " زيست بوم " خويش در دل پيركوه سترگ مي‌پيچد.

" خدا كند هميشه راهها به روي شما گشوده باشد،بادها پشتيبان شما باشند، آفتاب چهره شما را گرم كند و باران آرام آرام بر كشتزارهايتان ببارد".

صداي بانگ رفتن از گلوي سرنا و دهل در دل دشت طنين‌انداز مي‌شود تاكوچ را با همه گريه‌هاش آغاز كند و شايد اين رفتن را پاياني نباشد.

" كوچ " در فرهنگ بختياري با سختي و تلاش عجين شده و مردان و زنان اين ديار باطي طريق در دل كوه‌ها و كوهساران دل به درياي رودهاي ناآرام‌مي‌زنند.

ايلراه " دژپارت " و پل " خداآفرين " نشان از تاريخي عظيم از كوچ عشاير بختياري در فلات مركزي ايران دارد و حفظ اين سنت شايد حفظ تاريخ يك سرزمين باشد.

و پاييز آغاز مي‌شود، پس به رسم سنت ديرين و ديرگاهي، "مالكنون كوچ " با بعض‌گلوگيرش آماده شكوفا شدن است و " مالكنون " در فرهنگ بختياري به معناي كوچ است و جدايي و ترك جلا كردن و دوري از ديار خويش.

و حالا ايل از دهانه دره‌هاي برنده و تيز كوه تازار و در پهنه تنگ تنگه دولنبار و دشت زري و شيرين بهار در بالاترين ارتفاع زاگرس عبور مي‌كند و از بلندترين قله رها در باد و آب، در اين جدايي اشك غمگنانه مي‌ريزد.

رييس بنياد ايرانشناسي چهارمحال و بختياري گفت: واژه"مالكنون" از تركيب دو واژه مال به معناي آبادي متشكل از چند سياهچادر و كنون به مفهوم از جا كردن است.

دكتر" عباس قنبري عديوي " در گفت و گو با ايرنا افزود:عشايردرطول سال براي دست يافتن به مراتع سرسبز در ييلاق و قشلاق دوبار اقدام به كوچ مي- كنند كه كوچ بهاري ييلاقي از خوزستان به چهارمحال و بختياري به دليل دست يافتن به مراتع سرسبز و آبهاي روان با خوشحالي همراه است.

به گفته وي ، كوچ پاييزي كه از چهارمحال وبختياري به طرف خوزستان انجام مي‌شودو به‌مالكنون شهرت دارد، با حزن و اندوهگيني خاص و ويژه‌اي همراه است.

وي گفت:عده‌اي از مردان براي برداشت محصول و يا فروش محصول در ييلاق باقي مي‌مانند و مابقي با بستن‌بار و بنه ايل و طايفه بر چارپايان رهسپار سرزمين خوزستان مي‌شوند.

به گفته وي،شواهد تاريخي نشان از باستاني بودن كوچ عشايري بختياري دارد و در برخي از تحقيقات محققان و پژوهشگران داخلي و خارجي اين كوچ را به ‪۱۰‬ هزار سال پيش از ميلاد حضتر مسيح(ص) نسبت مي‌دهند.

رييس بنياد ايرانشناسي چهارمحال و بختياري گفت:هنگام مالكنون كوچ، اشعار بسيار نغز و حزن‌انگيزي از سوي مردان و زنان بختياري قرائت مي‌شود، كه بسيار غم‌انگيز و جانسوز است.

قنبري يادآور شد:بسياري از محققان موسيقي كتابهايي رادرزمينه كوچ منتشر كرده‌اند و بزرگان موسيقي مقامي ايران همچون" مسعود بختياري" نيز آثاري در زمينه مالكنون را اجرا و روانه بازار كرده اند.

به گفته وي، قبل از انجام كوچ نهايي در فصل پاييز، ايل سياهچادرها را كه مامن و پناهگاه آنان است را از زمين جدا مي‌كند و پس از يك تا دو روز كمي دورتر از مكان نخستين سياهچادرها(زيست بوم) كوچشان را آغاز مي‌كنند.

وي گفت:اين كار به دليل آن است كه برخي از طوايف عشايري بختياري كوچ كردن در بعضي از روزهاي را نحس و ناميمون مي‌دانند و از اين رو پس از يك روز وقفه و چندين متر دورتر از زيست يوم و محل اسكان خود، اقدام به كوچ مي‌كنند.

جانشين اداره كل امور عشايري چهارمحال‌وبختياري نيز گفت:در آيين مالكنون ، عشاير بختياري خود را براي كوچ آغاز مي‌كنند.

" طهمورث فتاحي " در گفت وگو با ايرنا افزود:مالكنون به وسعت همه تاريخ قدمت دارد ودرآن عشاير با از جا كردن سياهچادرهاي خود اقدام به كوچ كردن مي كنند.

مديركل امور عشايري چهارمحال وبختياري نيز از آغاز كوچ پاييزه عشاير چهارمحال وبختياري به سمت خوزستان خبر دادوگفت:در اين كوچ عشايري بختياري تا بهار سال آينده در مراتع خوزستان باقي مي‌مانند.

"جهانبخش اميرخاني " در گفت وگو با ايرنا افزود:عشايرچهارمحال و بختياري براي كوچ خود از پنج ايلراه اصلي عبور مي‌كنند تا به خوزستان برسند. به گفته وي،عشاير اين استان پنج طايفه بزرگ، ‪ ۲۴‬زيرطايفه، ‪ ۳۲‬تيره و دو هراز و ‪ ۹۴۰‬تش مي‌باشند.

وي يادآورشد:در طول برنامه چهارم توسعه دولت،دو هزارو‪ ۶۰۰‬خانوار عشايري اين استان اسكان مي‌يابند و در طول برنامه سوم توسعه دولت نيز دو هزار خانوار به صورت هدايتي و دو هزار و ‪ ۵۰۰‬خانوار عشايري اين استان به صورت خودجوش در كانون‌هاي توسعه حمايتي اسكان يافتند.

وي تصريح كرد:براي تسريع بخشي در امر اسكان دائم عشاير بايد اعتبارات مورد نياز اختصاص داده شود و زمينه ايجاد اشتغال پايداربراي عشاير و حضور تمامي دستگاههاي اجرايي در راستاي اجراي آيين نامه هيات وزيران مبني بر طرح ساماندهي اسكان عشاير فراهم شود.

اميرخاني، يكي از مشكلات اجراي طرح اسكان عشاير را عدم‌درآمدكافي‌و نداشتن وثيقه براي دريافت تسهيلات بانكي دانست و گفت: در اين زمينه رفع مشكل عدم وثيقه بانكي عشاير، مسوولان كشور بايد گامهاي بلندي بردارند.

اميرخاني ياد آورشد:عدم اطلاع رساني كافي موجب عدم‌آگاهي‌كامل عشاير استان نسبت به حق و حقوقشان شده است و در اين زمينه بايد اطلاع‌رساني كافي صورت گيرد.

به‌گفته وي،باآمايش سرزمين و شناسايي زيست بومها و سايت‌هاي اسكان عشاير در استان،اسكان عشايرآسان‌تر خواهد شد و امور عشايري چهارمحال و بختياري نيز در اين زمينه، حركتهاي روبه جلوي را در دستور كار خود قرار داده است.

به گفته وي،در حال حاضر يك سوم گوشت قرمز بازار چهارمحال و بختياري توسط عشاير توليد و روانه بازار مي‌شود.

وي يادآور شد: هم‌اكنون جمعيت عشايري چهارمحال و بختياري ‪ ۱۳۲‬هزار و ‪۳۲۱‬ نفر در قالب ‪ ۱۹‬هزار و ‪ ۵۶۱‬خانوار است كه داراي يك ميليون و ‪ ۵۰۰‬هزار راس واحد دامي هستند.

به گزارش ايرنا،چهارمحال وبختياري از نظر جمعيتي پس از استان فارس دومين جمعيت عشايري كشور را در اختيار دارد و دو ايل بزرگ هفت لنگ و چهارلنگ مهمترين و اصلي‌ترين عشاير استان هستند.ك/‪۴‬

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/۱٢ - عباس قنبري عديوي

شهادت مولاي عاشقان

شهادت مولا علي امير مومنان و عارفان بر شيعيان آن حضرت تسليت باد.

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/۱۱ - عباس قنبري عديوي

بختياري ها هميشه دين دا ر و خداپرست بودند

بختياري ها اگر چه از داشتن مدارس عالي و و ديني در دوره هاي مختلف بي نصيب بودند اما هميشه دين دار و يكتا پرست بودند .به گواه اسناد و مدارك معتبر آنها يا پيروان دين زردشت پيام بر ايراني بودند ويا شيعيان پاك طينت و عاشق.

نه افراط و نه تفريط هاي ديگر ان را پذيرفتند و نه بي اعتقادي بيگانگان را.

اكنون نيز با داشتن جوانان خداجوي و مومن و رشد قابل توجه علمي و تحصيلي مردان و زنان غيور خود ،سهم بسياري در توسعه ي نوين ايران دارند.

جالب اين كه مدارا و دوست داري آنها از دولت هاي انقلاب اسلامي و حضور در ميدان هاي حماسه و سلحشوري برگ هاي پر افتخار تاريخ سياسي - اجتماعي آنان است.

اين فرصت براي دولت مردان زمينه ي مناسبي است تا از اين مردم خداجوو توانمند در مديريت كشور استفاده نمايند.

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/٩ - عباس قنبري عديوي

همايش علمي و پژوهشي" نقش و جايگاه ادبيات در زندگي افراد

همايش علمي و پژوهشي" نقش و جايگاه ادبيات در زندگي افراد"روز چهارشنبه به مناسبت "روز ملي شعر و ادبيات فارسي"ازسوي حوزه هنري‌چهارمحال‌و بختياري برگزار شد.

به گزارش ايرنا، رييس بنياد ايرانشناسي چهارمحال وبختياري گفت: ادبيات به‌ويژه‌ادبيات محاوره‌اي بيشترين نقش رادر زندگي افراد جامعه ايفا مي‌كند.

دكتر " عباس قنبري عديوي " در اين همايش افزود: رسانه‌هاي جمعي نسبت به ادبيات كم مهري مي‌كنند و در راديو و تلويزيون كمتر به ژرفاي ادبيات فارسي توجه شده است.

وي، باانتقادازمسوولان شهري شهركرد اظهارداشت:نامگذاري خيابانهاي استان به نام مفاخر ادبي چهارمحال وبختياري در خور و شان استان نيست.

به گفته‌وي،همانگونه كه به معماري ايراني اسلامي و معماري بومي كمتر توجه شده، به ادبيات بومي و محاوره‌اي نيز بي‌توجهي خواهد شد.

قنبري يادآورشد:ادبيات فارسي سرشار از مفاهيم بزرگ و غنايي است و ادبيات محاوره‌اي تحكيم بخش وحدت بين ‪ ۳۵۰‬قوم ايراني است.

يكي از استادان دانشگاه در چهارمحال بختياري نيز گفت: بي‌توجهي مخاطبان به شعر و ادبيات بايد آسيب شناسي شود.

"احمد رحيم خاني ساماني " اظهار داشت:در كشوري كه در طول سال حدود يك ساعت سرانه مطالعه برخي از افراد است، نبايد انتظار حضور ادبيات فارسي را در فراسوي مرزها داشت.

وي يادآور شد: ادبيات در ايران از زمان تولد تا مرگ انسان نقش دارد و در عروسي سروده‌ها و مرگ سروده‌ها، ادبيات بيشترين نقش را ايفا مي‌كند.

به گفته وي، چالش ادبيات امروز ايران به ويژه در بخش شعر ، تقديم و تقدم نيازهاي افراد است و توجه بيشتر افراد به گفتار است. وي دراين‌باره توضيح داد:در ايران گفتار نسبت به نوشتار ارجحيت دارد و ارزشمندتر است و در اين زمينه كارهاي پژوهشي بايد صورت گيرد.

به گزارش ايرنا، دراين همايش جمعي از شاعران ، نويسندگان ومحققان ادبيات معاصر چهارمحال وبختياري حضور داشتند.ك/‪۲‬
ارسال خبر: ۱۵:۳۶ ‪چهارشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/٢ - عباس قنبري عديوي

تصميم جديد

با توجه به نيازي كه در روزگار حاضر احساس مي كنم ، از اين به بعد اين وبلاگ مخصوص فرهنگ ، هنر وادبيات بختياري خواهد بود .

مي خواهيم فرزندانمان از هويت خود آگاه شوند و به آن افتخار كنند.

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٧/٢ - عباس قنبري عديوي