عباس قنبرى عديوى - سلام هم تبار
مصاحبه در باره ى لباس مردم بختيارى

يك ايرانشناس: كارگاه‌هاي توليد پوشاك و لباس اقوام ايران راه اندازي شود

شهركرد،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۱/۳۰‬

داخلي. فرهنگي. ايرانشناسي
رييس بنياد ايرانشناسي شعبه‌چهارمحال و بختياري،بر حمايت ازتوليدكنندگان پوشاك و لباس محلي و بومي اقوام مختلف كشور تاكيد كرد و گفت: دراين زمينه بايد كارگاه‌هاي توليد پوشاك و لباس اقوام مختلف راه‌اندازي شود.

دكتر " عباس قنبري عديوي " روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرناافزود: كاهش صنعت گران و بافندگان محلي و همچنين گراني قيمت لباسها، باعث كمرنگ شدن استفاده از لباسهاي بومي و محلي در شهرها و روستاها شده است.

وي گفت : مسوولان با حمايت و هدايت توليدكنندگان پوشاك و لباس محلي علاوه بر حفظ و حراست از اين هنر زيبا،از نابودي و فراموشي لباس بومي مردم نيز جلوگيري مي‌شود.

به گفته وي، لباس بومي و محلي زنان چهارمحال وبختياري داراي وجه اشتراك بسيار زيادي با لباس مردم حاشيه زاگرس دارد.

رييس بنياد ايرانشناسي چهارمحال و بختياري گفت:لباس زنان لرستان، ايلام، چهارمحال وبختياري ، كهكيلويه و بويراحمد، عشاير قشقايي فارس و كردستان شباهت‌هاي بسيار زيادي در تعداد پوشاك، سربند ، شلوار، جليقه و مينا دارد.

قنبري يادآور شد:نوع تركيب رنگها و شكل هندسي مردمان سرزمين چهارمحال و بختياري برگفته والهام گرفته از طبيعت است و اين نوع لباس آينه‌اي‌بر باور اعتقادي ، صنعت و هنر آنهاست و علاوه بر خوداتكايي اقتصادي و توليد آفرينش هنر و صنايع دستي است.

به گفته وي، لباس كارولباس رسمي مردان و زنان و كودكان بختياري در شكل، فرم،اجزا و كيفيت نيز متفاوت است، مانند نمونه رنگ كلاه براي كودكان، براي شادي، براي چوپانان رنگ روشن وبراي مجلس رسمي نيزازكلاه نمدي تيره استفاده مي‌شود.

قنبري يادآور شد:گيوه و كفش مردمان اين ديار نيز برگفته از صنايع جانبي دامداري و هنر صنعتگران محلي است،كه در مجالس و محافل رسمي از گيوه و در هنگام كار و صحراگردي بيشتر از كفش چرمي و پلاستيكي متناسب با اقليم آب و هوايي استفاده مي‌شود.

رييس بنياد ايرانشناسي چهارمحال وبختياري گفت:نمودهاي طبيعي همچون كوه، رود،آفتاب،ستاره وآسمان درصنايع پوشاك زنان عشاير بختياري نيز تجلي يافته و اين نمودهابه‌گونه‌اي طراحي مي‌شوند، كه اشكال هندسي منظم آن بيانگر طبيعت كوهستان و رودخانه خروشان است.

قنبري يادآور شد : لباس برخي از نواحي مناطق مختلف چهارمحال و بختياري مانند مردمان لردگان و اردل شباهتهاي زيادي با لباس لرها و عشاير قشقايي و مناطق كهكيلويه و بويراحمد دارد.

به گفته وي، لباس عشاير مناطق كوهرنگ چهارمحال وبختياري نيز شباهتي‌هاي در نوع رنگ و دوخت و اجزا لباس با مناطق مسجد سليمان و لالي خورستان دارد.

قنبري، رنگ و تناسب لباس بومي و محلي چهارمحال و بختياري با سن افراد از مهمترين ويژگي‌هاي لباس بومي اين مناطق دانست و گفت:در بين مردمان لباس دختران و زنان جوان و دوشيزگان رنگ شاد سبز، زرد ، قرمز و نارنجي و لباس زنان ميان سال نيز تيره است.

وي گفت: مردان نيز از چوقا، شلوار گشاد(دبيت)، گيوه و كلاه نمدي استفاده مي كنند و خطوط موازي و رنگ لباسي چوقا و بالا پوش مردان از تناسب رنگهاي سياه و سفيد و برگرفته از معماري معبد چغازنبيل يا زيگورات است.

به گفته وي، لباس فعلي محلي زنان بختياري شباهت زيادي به لباس زرتشتي نواحي يزد و كرمان دارد و اين نوع لباس بيانگر ارتباط ديرينگي و پيوستگي معنوي وفرهنگي لباس اقوام ايراني است و رويكرد زنان اقوام بختياري بيانگر تعميق قرهنگي ديني و پوشش مناسب در برابر نامحرمان است.

به گزارش ايرنا، چهارمحال وبختياري داراي ‪ ۸۵۶‬هزار نفر جمعيت است و بيش از ‪ ۱۲۳‬هزار نفر جمعيت آن را عشاير تشكيل مي‌دهد.

ارسال خبر: ۱۳:۵۲ ‪پنجشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٢/٤ - عباس قنبري عديوي