ارادتي به سعدى

روز جهاني سعدي / " هنوز آواز مي‌آيد ز سعدي در گلستانم "

شهركرد،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۱/۳۱‬
498909-00-39_n.jpg 

داخلي. فرهنگي. مناسبتها. سعدي.

اول ارديبهشت، روز جهاني بزرگداشت سعدي است، روز مردي از ستارگان ادبيات پارسي، روز بزرگداشت فرهنگ ايران زمين، سرزميني كه آوازه‌اي به طول تمام تاريخ دارد.

سعدي بر زلف سخن شانه مي‌زند و قندپارسي را به بنگاله مي‌برد، تا شميم طرب انگيز زبان و ادب و پارسي و مهروزي ايران در جهان طنين انداز شود.

شاعر ايراني پرآوازه جهان بر نوع دوستي و صلح تاكيد دارد و گوهر و جوهره انسان‌ها را يكي مي‌پندارد و بني‌آدم را اعضا يك پيكر مي‌خواند و همگان را بر تكريم يكديگر فرا مي‌خواند.

شيخ شرف‌الدين مصلح‌الدين سعدي شيرازي را شيخ اجل سخن ناميده‌اند و شعرش را فصيح و سهل و ممتنع مي‌دانند، كه شنيدنش آسان است، اما گفتنش چه بسيار سخت و طاقت فرساست.

سعدي عاشق پيشگي را در عاشق به پيامبر(ص) و خاندان بزرگوارش مي‌داند و زيبايي ماه را فرومانده در جمال محمد (ص) مي‌خواند.

"من چشم از او چگونه توانم نگاه داشت/ كاول نظر به ديدن او ديده‌ور شدم" و لقاي ديدار يار را ، خوشترين ديدار مي‌داند و هر گلي را كه در جهان مي‌آورند، او به عشقش هزار دستان است.

سعدي در هواي صحبت يار به جاي زرفشاندن دوستان، سر مي‌افشاند و به جاي نگريستن در سيماي شخص، به آثار صنع خداوندي خيره مي‌شود و خود را تماشاگر بوستان خداوندگار و ستايش پرودگار در آفرينش انسان مي‌كند.

سعدي لباس انسان را نشان انسانيت نمي‌داند، بلكه شرافت انسان را نيكي و پاكي و احترام به يكديگر كه برگفته از مفاهيم عميق الهي اسلام است ، مي داند.

شاعر قرون گذشته ايران زمين، پند و اندروز و حكمت را استادانه در زندگي مردمان وارد مي‌كند و زندگي روزمره را به ادبيات مي‌آورد.

او در گلستان خويش، نظام تازه‌اي از علوم تربيتي برگفته از مفاهيم اسلامي را با ارايه تمثل‌ها و حكايتها بنيان مي‌گذارد و پياده مي‌كند و بر قناعت افراد در هر حالتي هستند، تاكيد دارد.

يكي از استاد زبان ادبيات فارسي در چهارمحال و بختياري گفت: شيخ اجل سعدي شيرازي يكي از بزرگترين و نام‌آورترين شاعران ايران زمين است.

دكتر" عباس قنبري " در گفت و گو با ايرنا افزود:سعدي يكي از پيوند دهندگان انديشه جهان اسلام به جهان است و بر آرمانهاي بشري و اتحاد اقوام تاكيد دارد.

وي اظهارداشت : سعدي وحدت فكري انسانها را در يكتاپرستي و خداپرستي به زبان شيرين پارسي بيان مي‌كند و آن را براي نسلهاي آينده باقي مي‌گذارد.

قنبري گفت:محتواي كتابهاي گلستان و بوستان سعدي پر از حكمت و اندرز و اخلاق و سياست و تعليم و تربيت است و آوردن صنايع ابدي و آراستگي كلام بيانگر تسلط او بر شعر و زبان فارسي بوده است.

و اين چنين، سعدي نام نيكوي از خود برجايي مي‌گذارد و خصلت انسان دوستي و مهروزي و محبت ايرانيان را به رخ جهانيان مي‌كشاند و همچنان اشعارش در بين مردمان جهان هواداران بسيار دارد.

"اگر روزي فراق افتد كه انصاف از تو برگريم/ تو صبر از من‌تواني كرد و من صبر از تو نتوانم "

ارسال خبر: ۱۶:۳۸ ‪جمعه، ۳۱ فروردین ۱۳۸۶‬ نس

/ 0 نظر / 15 بازدید