همايش علمي و پژوهشي" نقش و جايگاه ادبيات در زندگي افراد

همايش علمي و پژوهشي" نقش و جايگاه ادبيات در زندگي افراد"روز چهارشنبه به مناسبت "روز ملي شعر و ادبيات فارسي"ازسوي حوزه هنري‌چهارمحال‌و بختياري برگزار شد.

به گزارش ايرنا، رييس بنياد ايرانشناسي چهارمحال وبختياري گفت: ادبيات به‌ويژه‌ادبيات محاوره‌اي بيشترين نقش رادر زندگي افراد جامعه ايفا مي‌كند.

دكتر " عباس قنبري عديوي " در اين همايش افزود: رسانه‌هاي جمعي نسبت به ادبيات كم مهري مي‌كنند و در راديو و تلويزيون كمتر به ژرفاي ادبيات فارسي توجه شده است.

وي، باانتقادازمسوولان شهري شهركرد اظهارداشت:نامگذاري خيابانهاي استان به نام مفاخر ادبي چهارمحال وبختياري در خور و شان استان نيست.

به گفته‌وي،همانگونه كه به معماري ايراني اسلامي و معماري بومي كمتر توجه شده، به ادبيات بومي و محاوره‌اي نيز بي‌توجهي خواهد شد.

قنبري يادآورشد:ادبيات فارسي سرشار از مفاهيم بزرگ و غنايي است و ادبيات محاوره‌اي تحكيم بخش وحدت بين ‪ ۳۵۰‬قوم ايراني است.

يكي از استادان دانشگاه در چهارمحال بختياري نيز گفت: بي‌توجهي مخاطبان به شعر و ادبيات بايد آسيب شناسي شود.

"احمد رحيم خاني ساماني " اظهار داشت:در كشوري كه در طول سال حدود يك ساعت سرانه مطالعه برخي از افراد است، نبايد انتظار حضور ادبيات فارسي را در فراسوي مرزها داشت.

وي يادآور شد: ادبيات در ايران از زمان تولد تا مرگ انسان نقش دارد و در عروسي سروده‌ها و مرگ سروده‌ها، ادبيات بيشترين نقش را ايفا مي‌كند.

به گفته وي، چالش ادبيات امروز ايران به ويژه در بخش شعر ، تقديم و تقدم نيازهاي افراد است و توجه بيشتر افراد به گفتار است. وي دراين‌باره توضيح داد:در ايران گفتار نسبت به نوشتار ارجحيت دارد و ارزشمندتر است و در اين زمينه كارهاي پژوهشي بايد صورت گيرد.

به گزارش ايرنا، دراين همايش جمعي از شاعران ، نويسندگان ومحققان ادبيات معاصر چهارمحال وبختياري حضور داشتند.ك/‪۲‬
ارسال خبر: ۱۵:۳۶ ‪چهارشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

/ 0 نظر / 16 بازدید