همايش گنجينه های بربادرفته

همايش " گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر" در شهركرد برگزار شد

شهركرد،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۷/۲۵‬

داخلي. فرهنگي. ميراث فرهنگي.

همايش علمي پژوهشي"گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر " چهارمحال وبختياري روز چهارشنبه در مجتمع فرهنگي هنري غدير از سوي سازمان ميراث فرهنگي،گردشگري و صنايع دستي با همكاري فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

دبير علمي همايش " گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران " گفت: اين همايشها در نقاط مختلف كشور به منظور احيا و شناسايي هنرهاي از ياد رفته و يا در معرض نابودي برگزار مي‌شود.

به گزارش ايرنا، دكتر" حسين ياوري " در اين همايش افزود: همايش ملي و سراسري گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر ايران در آذرماه برگزار مي‌شود.

به گفته وي،درهمين زمينه دبيرخانه دايمي گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر كشور در تهران راه‌اندازي و تاسيس مي‌شود و‪۱۷‬همايش تاپيش‌ازهمايش ملي در استانهاي كشور برگزار مي‌شود.

وي گفت:درهمين زمينه نيز ‪ ۳۰‬عنوان كتاب با عنوان " گنجينه سيمرغ " در خصوص هنرهاي از ياد رفته كشور چاپ و منتشر مي‌شود.

رييس سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري چهارمحال وبختياري نيز گفت:برگزاري اين همايش باعث شناسايي هنرهاي در معرض انقراض استانها مي‌شود و مباحث علمي به سمت احياي اين هنرها سوق مي‌دهد.

" اسفنديار حيدري پور " افزود: برخي از هنرهاي استان مانند قفل‌سازي ، گيوه‌بافي، نمد مالي و طرحهاي قالي‌هادردست فراموشي است واين همايشها باعث نگاه علمي به احياي اين هنرهاي مي‌شود.

يكي از پژوهشگران و محققان صاحب عنوان در زمينه هنرهاي سنتي ايران نيز گفت:در قبرنگاره‌ها و گورنگاره‌هاي بختياري به نشانه‌هاي هنري توجه ويژه‌اي در گذشته شده كه امروزه كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد.

دكتر"اردشير صالحپور" افزود:استفاده از نماد شير در قبور مردان بختياري نشانه دلاوري،استفاده از قيچي در گورنگاره‌هاي زنان اين ديار بيانگر كدبانويي و كاربرد شانه در حجاري قبور نيز بيانگر پاكي زنان و مردان بوده است.

به گفته وي،گورنگارهاي تاريخي در اين ديار شامل شمشير،شير، خنجر، كلاه، درخت و پرندگان ، نباتات و انسانها بوده است.

دبير اجرايي همايش" گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر " چهارمحال و بختياري گفت:در اين همايش ‪ ۳۱‬مقاله ارايه شده كه شامل هنرهاي در معرض خطر انقراش و يا هنرهاي از ياد رفته ميباشد.

" فيرزوه هيبتيان" در گفت وگو با افزود:اين مقالات پيرامون هنرهاي دستي، فرش، هنرهاي دست بافت عشاير شامل سياه‌چادر بافي،وريس بافي، شيردان بافي ، رنگرزي ، هنرهاي سنگي ، تاچه بافي و هنرهاي بومي، گيوه بافي، رويه بافي، كلاه مالي، نمد مالي و هرنهاي سنتي بروجن بود.

به گفته وي، هنر"تاچه بافي" مختص مردمان چهارمحال بوده و بيش از ‪ ۵۰‬سال بيش ديگر از آن اثري نبوده و اين هنر مانند خورجين بافي مي‌باشد.

به گزارش ايرنا،در اين همايش " علي قنبري عديوي " يكي از نمايندگان سابق مجلس شوراي اسلامي مقاله در خصوص " بهون بافي " و " سياه‌چادر بافي "، استاد " يدالله نيكزاد " در خصوص قفل‌سازي ، دكتر" احمد محسني" مقاله با عنوان"فرش بختياري" و " عباس قنبري " رييس ايرانشناسي استان نيز مقاله‌اي جامع در زمينه فرهنگ سياه چادرها را ارايه كردند.

در اين همايش " سعادت الله عباسي " معاون استاندار چهارمحال وبختياري ويژگي‌هاي گردشگري و تاريخي استان را ارايه كرد.ك/‪۲‬

ارسال خبر: ۱۴:۵۱ ‪چهارشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۸۶‬

/ 3 نظر / 4 بازدید
ابراهیم خدائي

سلام استاد.. انتشار دو کتاب جديد را تبريک عرض می کنم.. خبر انتشار در لور اعلام شد: loor.ir موفق باشيد

اميد بختياري

سلام بر استاد گرانقدر ارائه مقاله شما در همايش " گنجينه‌هاي از ياد رفته هنر" بسیار زیبا بود و من اصطلاحات و واژگان جدیدی از بختیاری آموختم. هرچند عده ای ارائه همزمان مقاله توسط شما و دکتر علی قنبری را نوعی میتینگ انتخاباتی تلقی کردند. اما برای من بسیار جالب و دلپذیر بود حتی اگر رنگ و بوی سیاسی می داشت. زیرا برای من هر آنکس که قدمی هرچند کوچک برای بختیاری بردارد در خور تحسین و تقدیر است. چه برسد به فرزندان شایسته این قوم مانند شما. سپاسگزارم. از لینک کردن وبلاگم هم ممنونم. فقط آدرس لینک را لطف کنید تغییر دهید. پیروز باشید و بخت یار omidbakhtiary.blogfa.com

نريمان شيوندی دانشجوی مهندسی منابع طبيعی

استاد عزيز سلام تقدیم به شما افتخار می کنیم که استادی همچون شما داريم و با شرکت کردنمان در همايش گنجينه های از ياد رفته هنر و با ارائه مقاله سرشار از حکمت و دانش خودتان بيش از بيش به خود می باليم که در خدمت عزيزی همچون شما هستيم باشد که خداوند شما را برای جوانان ايرانی نگه دارد چرا که شما افتخاری می باشید برای استان چهارمحال و بختیاری علی الخصوص برای شهرستان کوهرنگ. علی نگهدارت يا حق